Boxerul din Moldova, Dorin Bucșa, s-a calificat în semifinalele Campionatului European U-22 din România

bucsa2

Dorin Bucșa este singurul boxer moldovean care și-a asigurat o medalie la Campionatul European U-22 din România. Pugilistul din Hîncești a ajuns în semifinale după a treia victorie obținută la competiția găzduită de Târgu Jiu.

Așadar, în sferturile categoriei de greutate 60 kg, moldoveanul l-a învins cu scorul de 3-2 pe armeanul Hrayr Shahverdyan și urmează, sâmbătă, să-l întâlnească în penultimul act, pe rusul Albert Batyrgaziev.

Dorin Bucșa are 20 de ani și a mai urcat de 5 ori pe podium la Europene la nivel de juniori și tineret. În 2014 discipolul lui Igor Untilă a fost campion european U-18, iar anul trecut a concurat, de asemenea, la U-22, unde a cucerit medalia de bronz.