(VIDEO) Premier League: Spectacol între Liverpool și Tottenham în lupta pentru Liga Campionilor

Echipele FC Liverpool şi Tottenham Hotspur au terminat nedecis, 2-2, în derby-ul etapei a 26-a a campionatului de fotbal al Angliei, disputat duminică seara pe stadionul Anfield din Liverpool.

Liverpool a deschis scorul rapid, în minutul 3, prin egipteanul Mohamed Salah, însă oaspeţii au restabilit egalitatea prin Victor Wanyama, la doar un minut după ce mijlocaşul kenyan fusese introdus în joc (80).

Finalul partidei a fost unul dramatic, ambele formaţii reuşind să înscrie câte un gol în prelungiri. Salah a adus-o în avantaj pe Liverpool în minutul 90+1, însă Tottenham a egalat prin internaţionalul englez Harry Kane, care a transformat o lovitură de la 11 m (90+5).

Kane, care a ajuns astfel la 100 de goluri marcate în Premier League, a mai executat un penalty, în minutul 87, dar l-a ratat.

În urma acestui rezultat, cele două formații rămâne la 2 puncte distanță una de alta, aflându-se în luptă directă pentru a obține un loc în următorul sezon al Ligii Campionilor.