(VIDEO) Umilința supremă: Real, eliminată din Cupa Spaniei, pe teren propriu, de Laganes

Real Madrid a fost umilită şi eliminată în sferturile de finală ale Cupei Spaniei de modesta formaţie Leganes, în faţa căreia s-a înclinat miercuri seara pe teren propriu (scor 1-2), după ce elevii antrenorului Zinedine Zidane reuşiseră să câştige meciul tur, cu 1-0.

În returul de pe Santiago Bernabeu, oaspeţii s-au impus prin golurile lui Javi Erasso (min.32) şi Gabriel Pires (min.55), în timp ce pentru Real a marcat Karim Benzema, în debutul reprizei secunde (min.47).

În ciuda eforturilor disperate din finalul meciului, madrilenii nu au mai reuşit să marcheze golul care le-ar fi adus calificarea în semifinalele competiţiei, singura pe care Zidane nu a reuşit să o câştige de la numirea sa la conducerea tehnică a lui Real, în 2016.

Este una dintre cele mai umilitoare eliminări înregistrate de Real Madrid în istoria sa, mai ales după ce a condus la general.