16:05:13 28.03.2024
Stiri

Simona Halep este în SFERTURI la Australian Open, după un meci EXEMPLAR cu japoneza Osaka

Sport 22.01.2018 09:47 Vizualizări1727 Autor: Ziarul National

Simona Halep a obţinut calificarea în sferturile de la Australian Open, în faţa lui Naomi Osaka, după două seturi, scor 6-3, 6-2.

„A fost un meci excelent, am jucat bine cel de-al doilea meci aici, pe Margaret Court Arena. Sunt mândră că am fost foarte atentă şi am jucat fiecare punct foarte concentrată. Acest turneu arată deja ca un maraton. Încă simt accidentarea, dar încerc să nu mă gândesc la ea. După această victorie, poate voi avea 2 zile libere şi va fi mai bine.

Ştiam că Naomi loveşte foarte puternic, aşa că am schimbat ritmul. Am lovit mai tare, mai încet, am vorbit despre asta cu staff-ul meu şi mi-a ieşit. Îi mulţumesc mult lui Darren, e minunat să am un australian lângă mine şi să am susţinere aici", a declarat Halep la finalul partidei.

În sferturi, Halep va întâlni câștigătoarea perechii Barbara Strycova (locul 24 în clasament) sau Karoline Pliskova (6).