Meci nebun pe Anfield: Manchester City a suferit la Liverpool primul eşec stagional în Premier League

Un nou derby nebun în Premier League, unde Liverpool i-a provocat liderului detaşat Manchester City primul eşec din acest campionat.

,,Cormoranii” au deschis scorul pe Anfield încă din minutul 9, prin Oxlade-Chamberlain, însă echipa lui Guardiola a egalat cu cinci minute înainte de pauză, prin Sane.

Oamenii lui Jurgen Klopp au făcut diferenţa graţie a zece minute de excepţie, în care au marcat de trei ori. Firmino, Mane şi Salah le-au dat lovitura de graţie „cetăţenilor” în minutele 59, 61 şi 68, conform digisport.ro.

Manchester City a revenit în joc şi s-a apropiat la 3-4 după reuşitele lui Bernardo Silva (min.84) şi Gundogan (min.90+1).

A fost însă prea târziu pentru a evita primul eşec stagional în Premier League.

Manchester City îşi păstrează un avans consistent în fruntea clasamentului, însă bătălia pentru celelalte locuri de Liga Campionilor este electrizantă.

Locurile 2, 3 şi 4, Manchester United, Liverpool şi Chelsea sunt la egalitate de puncte, 47, iar Tottenham e la numai trei puncte distanţă.

United are însă un meci mai puţin disputat. Va primi pe Old Trafford replica lui Stoke City luni seară.

În primul meci al zilei din Anglia, Bournemouth a provocat surpriza şi a învins-o pe Arsenal cu 2-1.