Rusul Daniil Medvedev, locul 78 în clasamentul ATP a câştigat turneul de la Sydney

Tenismanul rus Daniil Medvedev a câștigat turneul masculin de la Sydney, dotat cu premii totale în valoare de 468.910 dolari, după ce l-a învins, sâmbătă, în finală, pe australianul Alex De Minaur, în trei seturi, 1-6, 6-4, 7-5.

Medvedev, 21 de ani, numărul 78 în ierarhia ATP, trecuse în semifinale cu 2-6, 6-4, 6-1, de italianul Fabio Fognini, favoritul numărul 4.

La rândul său, De Minaur (18 ani, 167 ATP), noua speranţă a tenisului din Ţara Cangurilor, dispusese în trei seturi, 4-6, 6-1, 6-1, de francezul Benoit Paire, jucător aflat cu 125 de locuri mai sus decât el în clasamentul mondial, la capătul unui joc care a durat o oră şi 50 de minute.