(VIDEO) Cel mai scump fundaș din istoria fotbalului a debutat cu gol la Liverpool

FC Liverpool s-a calificat vineri în turul 4 al Cupei Angliei după ce a trecut de marea rivală Everton.

Cel mai scump fundaş din lume, Virgil van Dijk, a rezolvat cel de-al 230-lea Merseyside derby. Olandezul adus pentru 85 de milioane de euro, a înscris golul victoriei chiar la debut.

Cormoranii au deschis scorul în minutul 35. Holgate l-a faultat în careu pe Lallana, iar Milner a înscris fără emoţii din penalty.

În repriza secundă, gazdele au avut două şanse importante de a-şi mări avantajul. Pickford a intervenit perfect atât în faţa lui Robertson, cât şi la lovitura de cap a lui van Dijk.

Ocaziile s-au răzbunat şi Everton a restabilit egalitatea prin Sigurdsson. Reuşita islandezului a declanşat fiesta în peluza fanilor „caramelelor”.

Nu a fost suficient pentru a trimite meciul la rejucare. Van Dijk a punctat pentru 2-1 (minutul 84) şi i-a adus succesul lui Liverpool.