Simona Halep a câștigat finala turneului din Thailanda

Simona Halep, numărul unu mondial, a câștigat finala turneului World Tennis Thailand Championship, de la Hua Hin, după ce a învins-o în două seturi pe Karolina Pliskova din Cehia.

Românca a câștigat setul secund cu 6-3 și implicit finala turneului de tenis din Thailanda.

Halep a învins-o în prima semifinală pe britanica Johanna Konta cu 6-3, 6-3, în timp ce Pliskova (locul 4 WTA) a trecut în a doua semifinală de Jelena Ostapenko (Letonia/locul 7), câştigătoarea ediţiei din acest an a turneului de la Roland Garros, cu 6-1, 6-4.

Halep (26 ani) a arătat un joc solid la prima sa apariţie înaintea noului sezon competiţional şi s-a impus după o oră şi jumătate în faţa britanicei, aflate pe locul 9 în clasamentul WTA.

Simona Halep are 5-1 în meciurile directe cu Pliskova, singura victorie a cehoaicei venind în Fed Cup.

Finala se va juca de la ora 13:00, ora României, iar de la ora 16:00 se va disputa finala mică, între Konta şi Ostapenko.

După World Tennis Thailand Championship, Simona Halep i-a anunțat pe organizatori că vrea să rămână acolo și să își continue pregătirea pe terenurile care sunt identice cu cele de la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.