Sheriff Tiraspol a ratat calificarea istorică în play-off-ul Ligii Europei. A pierdut cel mai important meci din sezon

RTX2LCAY

Joi seara, Echipa Sheriff Moldova a pierdut cel mai important meci din sezonul fotbalistic în fața celor de la FC Copenhaga, scor 2-0, în ultimul meci din faza grupelor Europa League.

Înainte de a începe meciul, echipa tiraspoleană ocupa primul loc în grupa F cu 9 puncte în palmares, fiind urmată de Lokomotiv Moscova cu 8 puncte. Prima repriză s-a încheiat la egalitate 0-0, un scor favorabil pentru Sheriff, însă în debutul părții secunde a meciului, echipa noastră a încasat două goluri rapide în minutele 56 și 59. În celălalt duel din grupa F, Lokomotiv a învins echipa Zlin (Cehia) cu același scor de 2-0.

Așadar, Sheriff Tiraspol, s-a clasat pe locul 3 în grupa F cu 9 puncte.