(VIDEO) Liga Campionilor: Victorii clare pentru Real și Leipzig, egal spectaculos la Sevilla

Real Madrid, deținătoarea trofeului, a surclasat-o pe APOEL Nicosia cu 6-0, marți seara, în Cipru, în penultima etapă a grupelor Ligii Campionilor la fotbal, în timp ce RB Leipzig a întrecut-o pe AS Monaco, semifinalistă în sezonul trecut, cu 4-1, chiar în Principat.

Real s-a impus în Insula Afroditei prin dublele reușite de Karim Benzema și Cristiano Ronaldo, la care s-au adăugat golurile lui Luka Modric și Nacho Fernandez.

Pentru madrileni a fost cel mai clar succes al lor în deplasare în Champions League.

Tottenham și-a asigurat câștigarea grupei, prin victoria cu 2-1 la Dortmund, în fața Borussiei, care a condus la pauză cu 1-0. Gabonezul Aubameyang a deschis scorul, dar londonezii au revenit după pauză prin Harry Kane și sud-coreeanul Son.

Napoli a învins-o pe Șahtior Donețk la scor de forfait, 3-0, și păstrează o șansă de calificare în optimi, dar are nevoie de victorie la Rotterdam, cu Feyenoord, iar Manchester City să câștige în Ucraina. Insigne, Zielinski și Mertens au marcat golurile gazdelor.

Manchester City își continuă parcursul perfect, obținând o victorie la limită, 1-0 cu Feyenoord, printr-un gol marcat de Sterling pe finalul partidei (88).

Debutanta RB Leipzig a obținut o victorie foarte importantă cu AS Monaco, 4-1, în Principat, și rămâne în cărți pentru calificarea în optimi. Echipa germană trebuie să obțină în ultima rundă un rezultat mai bun ca Porto pentru a merge mai departe.

Un meci spectaculos a avut loc la Sevilla, unde echipa gazdă a obținut in extremis un punct cu Liverpool, 3-3, după ce ”cormoranii” au condus cu 3-0 la pauză. Brazilianul Roberto Firmino (2, 30) și senegalezul Sadio Mane (22) au marcat pentru echipa lui Klopp, dar Sevilla a revenit senzațional după pauză, prin ”dubla” francezului Wissam Ben Yedder (51, 60 — penalty), pentru ca Guido Pizarro (90+2) să înscrie golul egalării. Sevilla a ajuns la 26 de partide consecutive fără înfrângere acasă.

Liverpool, Sevilla și Spartak Moscova păstrează șanse la calificare, totul urmând să se decidă în ultima etapă.

Rezultate:
Grupa E:
Spartak Moscova — NK Maribor 1-1
Au marcat: Ze Luis 82, respectiv Jasmin Mesanovic 90+2.

Sevilla — Liverpool 3-3
Au marcat: Wissam Ben Yedder 51, 60 — penalty, Guido Pizarro 90+2, respectiv Roberto Firmino 2, 30, Sadio Mane 22.

Grupa F:
Manchester City — Feyenoord 1-0
A marcat: Raheem Sterling 88.

SSC Napoli — Șahtior Donețk 3-0
Au marcat: Lorenzo Insigne 56, Piotr Zielinski 81, Dries Mertens 83.

Grupa G:
Beșiktaș Istanbul — FC Porto 1-1
Au marcat: Anderson Talisca 41, respectiv Felipe 29.

AS Monaco — RB Leipzig 1-4
Au marcat: Radamel Falcao 43, respectiv Jemerson (autogol) 6, Timo Werner 9, 34 — penalty, Naby Keita 45.

Grupa H:
APOEL Nicosia — Real Madrid 0-6
Au marcat: Luka Modric 23, Karim Benzema 39, 45, Nacho Fernandez 41, Cristiano Ronaldo 49, 54.

Borussia Dortmund — Tottenham Hotspur 1-2
Au marcat: Pierre-Emerick Aubameyang 31, respectiv Harry Kane 49, Heung-Min Son 76.