(VIDEO) Rezultate surprinzătoare în Liga Campionilor; Ce au pățit Atletico și Barcelona

Atletico Madrid este practic eliminată din Liga Campionilor după ce nu i-a putut învinge pe azerii de la Qarabag nici în retur, pe teren propriu, în etapa a 4-a a competiției.

După 0:0 la Baku, Atletico s-a văzut condusă pe Wanda Metropolitano, în minutul 40, când Michel a deschis scorul. Madrilenii, care n-au lipsit cel puțin din sferturi în ultimii 5 ani, au egalat prin Partey în minutul 59, dar nu au mai putut marca până la final, chiar dacă azerii au evoluat cu un om în minus.

În celălalt meci al Grupei C Roma a învins cu 3:0 pe teren propriu, pe Chelsea, preluând conducerea clasamentului. El Shaarawy ‘1, ’37, Perotti ’63 au stabilit o victorie surprinzător de clară pentru romani.

În urma acestor rezultate, Atletico este aproape eliminată din competiție.

Alte rezultate surpinzătoare înregistrate marți sunt egalul Barcelonei la Pireu, cu Olympiakos, dar și problemele mari pe care Juventus le-a avut în Portugalia, cu Sporting.

Iată rezultatele înregistrate în meciurile de marți din etapa a 4-a a grupelor Ligii Campionilor și clasamentele actualizate.

GRUPA A

Basel – TSKA Moscova 1-2 (Zuffi ’32 / Dzagoev ’65, Wernbloom ’79)

Manchester United – Benfica 2-0 (Svilar ag. ’45, Blind ’78)

Clasamentul: 1. Manchester United 12p, 2. FC Basel 6p, 3. TSKA Moscova 6p, Benfica 0p

GRUPA B

Celtic – Bayern Munchen 1-2 (McGregor ’74 / Coman ’22, Javi Martinez ’77)

PSG – Anderlecht 5-0 (Veratti ’30, Neymar ’45, Kurzawa ’52, ’72, ’78)

Clasamentul: 1. PSG 12p, 2. Bayern Munchen 9p, 3. Celtic 3p, 4. Anderlecht 0p

GRUPA C

Atletico Madrid – Qarabag 1-1 (Partey ’56 / Michel ’40)

AS Roma – Chelsea 3-0 (El Shaarawy ‘1, ’37, Perotti ’63)

Clasamentul: 1. AS Roma 8p, 2. Chelsea 7p, 3. Atletico 3p, 4. Qarabag 2p.

GRUPA D

Olympiacos – Barcelona 0-0

Sporting Lisabona – Juventus 1-1 (Bruno Cesar ’20 / Higuain ’79)

Clasamentul: 1. FC Barcelona 10p, 2. Juventus 7p, 3. Sporting 4p, 4. Olympiacos 1p.

Manchester United, PSG și Bayern Munchen și-au asigurat deja biletele pentru optimi.