(VIDEO) Surpriză uriașă în La Liga: Real Madrid, învinsă de a 3-a echipă a Cataloniei

Surpriză mare duminică, în La Liga. Real Madrid a suferit o nouă înfrângere, pierzând cu scorul de 1:2 în deplasare, în fața catalanilor de la Girona.

În plin conflict între Madrid și autoritățile din Catalonia, partida care a avut și alte conotații decât cele sportive a început bine pentru Real, care a deschis scorul în minutul 12, prin Isco, după ce la faza precedentă gazdele avuseseră o bară. Girona a mai avut o bară până la pauză, dar nu s-au înregistrat schimbări pe tabelă.

Catalanii au întors scorul în doar 4 minute în repriză secundă, după ce au egalat prin Stuani (54) și au preluat conducerea în minutul 58, în urma unei reușite din offside, semnată de Portu.

În urma acestui rezultat Real rămâne pe locul 3 în clasament, având 20 de puncte, la fel ca Atletico. Barcelona are 28 de puncte adunate în 10 etape, iar Valencia 24. Girona a urcat pe 11, cu 12 puncte la activ.