Formula 1: Surpriză în Malaezia. Hamilton, tot mai aproape de un nou titlu

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a câştigat Marele Premiu al Malaysiei, disputat pe circuitul de la Sepang, a 15-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Olandezul, care a împlinit abia 20 de ani în acest weekend, se află la al doilea succes în Formula 1, după ce s-a impus la Marele Premiu al Spaniei în 2016.

Pe locul 2 a terminat britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), în timp ce ultima poziție a podiumului a fost ocupată de Daniel Ricciardo (Red Bull).

Performerul zilei a fost însă Sebastian Vettel, care a plecat ultimul în cursă și a recuperat nu mai puțin de 16 poziții. Neamțul de la Ferrari a terminat pe 4, dar a pierdut și mai mult teren în lupta pentru titlul mondial, în fața britanicului Lewis Hamilton, care e tot mai aproape de un nou triumf.