(VIDEO) CM 2018: Germania merge perfect. Irlanda de Nord, aproape de o nouă surpriză

Reprezentativa Germaniei a învins, vineri seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Cehiei, într-un meci din preliminariile Cupei Mondiale din 2018 și are maximum de puncte după 7 etape.

Timo Werner a deschis scorul la Praga încă din minutul 4. Golul meciului, însă, l-au marcat gazdele, prin Vladimir Darida. Mijlocașul Herthei Berlin a prins un șut excepțional în minutul 78, iar mingea a intrat în poarta lui Ter Stegen, după ce a atins mai întâi bara.

Nemţii nu s-au lăsat şi, cu două minute înainte de final, Mats Hummels a semnat scorul final, 2-1 pentru Germania în Cehia, după ce l-a învins pe Vaclik cu o lovitură de cap. A fost al 7-lea succes pentru nemți din tot atâtea meciuri.

În aceeași grupă Irlanda de Nord s-a impus cu 3:0 în San Marino și pare să-și fi asigurat poziție a 2-a în clasament. După prestația bună de la Euro 2016, nord-irlandezii au șanse să ajungă și la Mondial.

Norvegia a învins Azerbaidjanul pe teren propriu dar nu mai are nicio șansă la calificare.