(video) Flori și aplauze pentru campion! Cum a fost întâmpinat judocanul Eugen Matveiciuc la sosirea din Chile

Podium -81kg Place 3 Eugen Matveiciuc (MDA) – Cadet European Cup Berlin (2017,GER) – © Klaus Mueller

Cinci victorii în Chile l-au făcut pe judocanul Eugen Matveiciuc campion mondial. Reveni acasă, sportivul a fost așteptat la aeroport cu flori și aplauze. Oamenii din sala de așteptare au scandat, de asemenea, în repetate rânduri „Moldova, Moldova!”.

După ce în această vară, el a cucerit două medalii de bronz la Campionatul European printre cadeți, respectiv Festivalul Olimpic al Tineretului European, a venit rândul să urce pe prima treaptă a podiumului de premiere.

Sportivul de 16 ani a devenit campion mondial printre cadeți în limitele categoriei de greutate 81 kg. În Chile, Matveiciuc a obținut 5 victorii.

Până a ajunge în finală, Matveiciuc a dispus de Nuciano Junior Santos (Brazilia), Mamikon Avetisyan (Armenia), Luka Khatelishvili (Canada) și Dzhakhongir Madzhidov (Tadjikistan). În ultimul act, judocanul moldovean l-a învins pe argentinianul Agustin Gil.