Minunea s-a produs după 10 ani; Bolt, învins la 100 de metri la Campionatul Mondial

Cea mai așteptată finală a Campionatelor Mondiale de atletism de la Londra, cea masculină de 100 m, a fost câștigată de americanul Justin Gatlin, cronometrat în 9sec92/100, urmat de compatriotul său Christian Coleman – 9sec94/100, marele favorit al spectatorilor și al specialiștilor, jamaicanul Usain Bolt, de 8 ori campion al lumii, obținând medalia de bronz, în 9sec.95/100.

Justin Gatlin, care a mai fost campion al lumii, în 2005, la 100 m și 200 m, dar a lipsit multă vreme, mai bine de 4 ani, în urma unor suspendări pentru dopaj, a revenit la 35 de ani în prim-planul acestei probe, dominată în ultimul deceniu de Usain Bolt, dar și de alți sprinteri jamaicani.

Cu un start slab, probabil din teamă de a nu repeta episodul de la CM de la Daegu, din 2011, când a fost descalificat pentru plecare prematură, Usain Bolt a pierdut 2-3 metri în prima parte a cursei, nemaiputând recupera pe final, un insucces primit, însă, cu simpatie de cei peste 50.000 de spectatori. Jamaicanul a anunțat înainte de aceste Mondiale că va fi ultimul concurs de atletism din cariera sa.

Ultima dată când Bolt a fost învins într-o cursă importantă s-a întâmplat în 2007, tot la un campionat mondial.