Surprize mari în turul 3 al Ligii Campionilor; S-au stabilit toate echipele din play-off

Marți și miercuri au avut loc meciurile retur din turul 3 preliminar al UCL, stabilindu-se toate formațiile calificate în faza următoare a competiției.

Această fază nu a fost lipsită de surprize, mai multe nume mari ale fotbalului european fiind eliminate. Poate cea mai mare surpriză a fost eliminarea lui Dinamo Kiev, care după 3:1 pe teren propriu a pierdut cu 0:2 la Berna, în fața campioanei Elveției Young Boys.

Legia Varșovia, campioana Poloniei, nu a putut întoarce înfrângerea din tur, de la Astana, și nu va mai putea repeta figura frumoasă de anul trecut din cea mai importantă competiție fotbalistică intercluburi.

Surprinzătoare pare și eliminarea finalistei Ligii Europa, Ajax Amsterdam, care a făcut 2:2 cu Nice pe teren propriu, după 1:1 în deplasare.