(VIDEO) Liga Campionilor: Calificare extraordinară pentru FCSB în play-off

FCSB a învins, miercuri, în deplasare, scor 4-1 (1-0), echipa cehă Viktoria Plzen, în manşa secundă a turului trei preliminar şi s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor.

Partida din Cehia începea de la scorul de 2:2 și a fost dominată în prima repriză de FCSB, care a și marcat o dată, prin Bălașa, care a marcat un gol superb din lovitură liberă.

Gazdele au ieșit mai bine de la pauză și au egalat în minutul 64, prin Krmencik, iar cehii deveneau din nou favoriți la calificare.

Veteranul Teixeira a marcat un nou gol superb în minutul 71, iar Tănase, (76) și Alibec (79 – penalty), au adus calificarea vicecampioanei României.

Cealaltă echipă românească din această fază, Viitorul Constanța, a fost eliminată de ciprioții de la APOEL Nicosia, care au învins cu 4:0, în prelungiri.