(VIDEO) Cupa Confederațiilor: Germania și Chile merg în semifinale. Dueluri tari în careul de ași

Germania și Chile s-au calificat duminică în semifinalele Cupei Confederațiilor, de pe primele două poziții ale Grupei B.

Campioana mondială Germania a reușit să câștige grupa, după ce s-a impus cu 3:1 în fața Camerunului, într-un meci mai greu pentru nemți decât o arată scorul.

Toate golurile au fost marcate în repriza secundă, după o primă parte destul de echilibrată, în care cea mai mare ocazie a aparținut campioanei Africii.

Demirbay (48), Werner (66, 81) au marcat pentru germani, în timp ce reușita camerunezilor a aparținut lui Aboubakar. „Leii neîmblânziți” au jucat în inferioritate numerică din minutul 64, când Mabouka a fost eliminat.

În celălalt meci Australia a fost aproape de a furniza marea surpriză, reușind să conducă pe Chile până în minutul 68, după ce a deschis scorul pe finalul primei reprize prin Troisi. Chilienii au egalat însă prin Rodriguez, asigurându-și poziția secundă în grupă.

Astfel, în semifinale Germania va întâlni Mexic, în timp ce Portugalia va lupta cu Chile pentru un loc în marea finală.