(VIDEO) Cupa Confederațiilor: Noua Zeelandă, aproape de a furniza o mare surpriză cu Mexic

Reprezentativa Mexicului a învins, miercuri, la Soci, cu scorul de 2-1, selecţionata din Noua Zeelandă, într-un meci din etapa a doua a grupei A de la Cupa Confederaţiilor.

Neo-zeelandezii au profitat de faptul că selecționerul mexicanilor a preferat să trimită în teren o echipă formată mai mult din jucători de rezervă, fiind foarte aproape de a furniza o mare surpriză.

Reprezentanta Oceaniei a deschis scorul în minutul 42, prin Wood, intrând la pauză în avantaj.

Mexicanii au intrat mai bine în repriza secundă, una mult mai spectaculoasă decât prima parte, marcând două goluri superbe, prin Jimenez și Peralta.

Noua Zeelandă putea egala pe final, dar meciul s-a încheiat 2:1, mexicanii trecând pe prima poziție în grupă, având 4 puncte, la fel ca și Portugalia.

Rusia are trei și pentru a rămâne în competiție trebuie să bată în ultima etapă Mexicul, în timp ce Noua Zeelandă, cu 0 puncte, este eliminată.