(VIDEO) CM 2018: Islanda uimește în continuare lumea fotbalului

Echipa națională a Islandei, cea mai mică națiune calificată vreodată la un Campionat European, continuă să uimească lumea fotbalului prin rezultatele extraordinare.

Lider neînvins în Grupa I din preliminarii, Croaţia a avut prima ocazie importantă în deplasarea din Islanda după 55 de minute.

Nikola Kalinic a trimis puţin pe lângă. Intrat în repriza secundă, interistul Brozovic a expediat primul şut pe poartă al meciului, dar nu l-a învins pe portarul islandez.

Nordicii au dat lovitura chiar pe final. Lovitura de cap a lui Gudmunson a fost respinsă din corner, iar din lovitura de colţ, Magnusson a înscris, tot cu capul.

Rezultatul final, 1-0, a ajutat-o pe Islanda să-i egaleze la puncte pe croaţi. Cele două naţionale ocupă acum primele două poziţii ale grupei, iar aceasta a fost prima victorie în meci direct pentru nordici.