16:11:06 16.04.2024
Stiri

Preliminariile CM 2018 // Final NEBUN la Glasgow: în minutul 87 era 1-0 pentru Anglia, s-a terminat 2-2! Germania a defilat cu San Marino, iar România pierde în fața Poloniei lui Lewandowski

Sport 11.06.2017 09:15 Vizualizări2735 Autor: Ziarul National

• Robert Lewandowski (Polonia şi Bayern Munchen) l-a egalat pe Cristiano Ronaldo (Portugalia şi Real Madrid) în clasamentul golgheterilor după hat-trick-ul cu România. "Lewa Gol" şi "CR7" au câte 11 reuşite după primele şase etape.
  • Germania a câştigat în stilul caracteristic partida cu San Marino, scor 7-0. Sandro Wagner (Hoffenheim) a reuşit o triplă. Performanţă înregistrată în această seară şi de Lewandowski respectiv Jovetic.
  • Nemţii au ajuns la şase victorii în şase meciuri! Elveţia are de asemenea procentaj de 100% în grupa B.

Azerbaijan - Irlanda de Nord 0-1 (Dallas 90+2)

Germania - San Marino 7-0(Draxler 11, Wagner 16, 29, 85, Younes 39, Mustafi 47, Brandt 72)

Norvegia - Cehia 1-1 (Soderlund-pen. 55 / Gebre Selassie 36)

GRUPA E

Kazahstan - Danemarca 1-3 (Islamkhans 43, Kuat 76 / N. Jorgensen 27, Eriksen-pen. 51, Dolberg 81)

Muntenegru - Armenia 4-1 (Beciraj 2, Jovetic 28, 54, 82 / Koryan 89)

Polonia - România 3-1 (Lewandowski-pen. 29, 57, 62-pen. / Stancu 77)

GRUPA F

Scoţia - Anglia 2-2 (Griffiths 87, 90 / Oxlade-Chamberlain 70, Kane 90+3)

Slovenia - Malta 2-0 (Ilicic 45+2, Novakovic 84)

Lituania - Slovacia 1-2 (Sernas 90+3 / Weiss 32, Hamsik 58)

Clasamentul echipelor aflate pe locul secund în fiecare grupă (cel mai bun loc 2 se califică direct la Cupa Mondială):

S-a sfârşit o nouă seară din preliminariile Campionatului Mondial din 2018. Dacă în grupele B şi H, Elveţia şi Belgia au rămas lidere, în grupa A Suedia a detronat Franţa, după ce Toivonen a marcat dramatic la ultima fază, în minutul 90+4.

• Cristiano Ronaldo continuă să scrie istorie! Împotriva Letoniei, portughezul a marcat de două ori şi a ajuns pe locul trei în top-ul celor mai buni marcatori europeni din punct de vedere al numărului de goluri înscrise pentru naţională. Ronaldo a ajuns la 73 de goluri, în spatele ungurilor Sándor Kocsis (75) şi Ferenc Puskás (84). Portugalia a învins la scor de neprezentare în Letonia, 3-0.
    • Olanda a înregistrat scorul serii, după ce a învins, acasă, Luxemburg cu scorul de 5-0. Robben, Sneijder, Wijnaldum, Promes şi Janssen i-au dus pe batavi pe locul trei în grupa A.
    • Surpriza serii vine din Andorra, acolo unde micuţa naţională a învins Ungaria cu 1-0 prin golul lui Rebes, în minutul 26, iar maghiarii rămân la 8 puncte în spatele Portugaliei.

GRUPA A

Belarus – Bulgaria 2-1 (Sivakov 33, Savitskiy 80 / Dyakov 90+1)

Olanda – Luxemburg 5-0 (Robben 21, Sneijder 34, Wijnaldum 62, Promes 70, Janssen pen. 84)

Suedia – Franţa 2-1 (Durmaz 43, Toivonen 90+4 / Giroud 37)