(VIDEO) Semifinale dramatice în Europa League; Finală de vis la Stockholm

Manchester United și Ajax Amsterdam s-au calificat joi în finala UEFA Europa League, după meciuri retur dramatice împotriva Celtei Vigo și Lyon.

Manchester United a deschis scorul în returul cu Celta, după ce câștigase și în tur cu 1:0, dar a avut emoții uriașe pe final.

Roncaglia a egalat în minutul 85, iar la ultima fază Guidetti a ratat incredibil golul care putea aduce spaniolilor calificarea în finală.

Ajax a avut probleme și mai mari, chiar dacă se impusese în tur cu 4:1 și a deschis scorul și la Lyon, prin Dolberg. În prelungirile primei reprize gazdele au întors scorul, printr-o dublă a lui Lacazette, iar Ghezzal a făcut 3:1 în minutul 81.

Din minutul 84 olandezii au jucat cu un jucător în minus, dar Lyon nu a putut duce meciul în prelungiri, chiar dacă a avut mai multe ratări uriașe.

Astfel, în finala de la Stockholm se vor întâlni două dintre cele mai titrate cluburi ale Europei, lucru mai puțin întâlnit în această competiție în ultimii ani.