(VIDEO) Liga Campionilor: Real ajunge în finală, chiar dacă Atletico a fost aproape de o revenire extraordinară

Real Madrid, deținătoarea trofeului, s-a calificat în finala Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, deși a fost învinsă de Atletico Madrid cu scorul de 2-1 (2-1), pe stadionul ”Vicente Calderon”, în manșa a doua a semifinalelor.

Gazdele au început extraordinar ultimul derby între cele două formații, jucat pe stadionul Calderon, reușind să deschidă scorul după doar 12 minute, prin Saul Niguez.

Griezmann a majorat diferența din penalty, peste doar 4 minute, iar Atletico începea să spere la răsturnarea scorului din tur (0:3).

Isco a marcat însă pe finalul primei reprize, după o fază extraordinar creată de Benzema, aducând a 15-a calificare în finală pentru Real. Madrilenii vor juca pe 3 iunie, la Cardiff, cu Juventus Torino.