(VIDEO) Liga Campionilor: Juventus, prima echipă calificată în finală. Gol minunat Alves

Juventus s-a calificat în finala Ligii Campionilor la fotbal, marți seara, la Torino, după ce a învins-o cu scorul de 2-1 (2-0) pe AS Monaco, în manșa a doua a semifinalelor competiției.

Torinezii au avut emoții doar în primele minute din retur, când Monaco s-a apropiat periculos de mai multe ori de poarta lui Buffon, dar golul lui Mandzukic, din minutul 33, a elimina suspansul.

Dani Alves a marcat un gol superb la ultima fază a prime reprize, spulberând orice semn de întrebare asupra finaliste.

Mbappe a reușit golul de onoare în minutul 69, dar atâta a fost pentru monegasci, surpriza acestei ediții de Liga Campionilor.

Juventus o învinge cu 4-1 pe Monaco la general și se califică în finala UEFA Champions League. La Cardiff, italienii o vor întâlni, cel mai probabil, pe Real Madrid, care pornește în returul cu Atletico de la scorul de 3:0 Este a noua finală de Ligă pentru torinezi, care au câștigat doar două.