Steaua a câștigat un nou titlu de campioană a României, după un final dramatic

Steaua a câștigat un nou titlu de campioană a României, după un final de campionat plin de dramatism, decis în ultimele secunde.

Steaua a devenit din nou campioană chiar dacă nu a făcut decât un egal în ultima etapă, scor 0:0 în deplasarea de la Iași. Roș-albaștrii au profitat însă de faptul că ASA Târgu Mureș nu a putut să bată, pe teren propriu, pe Oțelul Galați.

În minutul 66 al celor două meciuri, ASA era campioană, însă Oțelul Galați a reușit să egaleze în minutul 67, prin Tudorie.

ASA a încercat să marcheze golul victoriei, mai ales că la Iași Steaua nu a putut înscrie. Până la urmă însă tot Oțelul a marcat, prin Helder, în prelungirile partidei.

Astfel Steaua cucerește al 3-lea titlu consecutiv de campioană și al 26-lea din istorie.