(VIDEO) Europa League: Spectacol și multe goluri în optimi. Rezultate și rezumate

Meciuri spectaculoase și multe goluri marcate joi, în prima manșă a optimilor UEFA Europa League.

Marea favorită la câștigarea trofeului, Manchester United, a avut mari probleme la Rostov, unde s-a jucat pe un teren impracticabil făcând doar 1:1.

Cel mai spectaculos duel al serii a fost cel între belgienii de la Gent și Genk, unde s-a marcat nu mai puțin de 5 goluri în prima repriză. Partida s-a terminat în cele din urmă cu victoria oaspeților, scor 5-2.

Un meci cu multe goluri și deosebit de frumos a avut loc și la Lyon, acolo unde francezii au învins AS Roma cu 4-2. Olympiakos a remizat cu Beșiktaș, scor 1-1, același rezultat fiind înregistrat și în duelul dintre Schalke și Borussia Monchenbladbach, iar Celta Vigo s-a impus în prelungiri în fața lui Krasondar cu 2-1.

Rezultatele din turul optimilor UEL:
APOEL Nicosia – Anderlecht 0-1 (Stanciu ’30)
Copenhaga – Ajax 2-1 (Falk ‘1, Cornelius ’60/ Dolberg ’32)
FC Rostov – Manchester United 1-1 (Bukharov ’53 / Mkhitaryan ’36)

Celta Vigo – Krasnodar 2-1 (Wass ’50, Beauvue ’90 / Claesson ’56)

Gent – Genk 2-5 (Kalu ’27, Coulibaly ’61/ Malinovsky ’21, Colley ’33, Samata ’41, ’72, Uronen 45+2)

Lyon – Roma 4-2 (Diakhaby ‘9, Tolisso ’47, Fekir ’72 , Lacazette ’90+2 / Salah ’20, Fazio ’33)

Olympiacos – Beșiktaș 1-1 (Cambiasso ’36 / Aboubakar ’53)

Schalke – Monchengladbach 1-1 (Burgstaller ’25 / Hofmann ’16)