(VIDEO) Barcelona s-a impus pentru prima dată în ultimii 10 ani pe terenul lui Real Sociedad

Fără victorie din 2007 pe terenul lui Real Sociedad, Barcelona s-a impus în manşa-tur din sferturile Cupei Spanei, cu 1-0. În prima repriză, Neymar a scos un penalty, pe care tot el l-a transformat.

Până la pauză, bascii s-au apropiat o singură dată periculos de poarta lui Cillessen, la şutul lui Illarramendi.

În startul reprizei secunde, Neymar a fost aproape de dublă, dar şi-a făcut mingea prea lung şi n-a reuşit să finalizeze.

Brazilianul a mai avut o ocazie, dar a tras pe lângă poartă. Real Sociedad a răspuns prin Yuri, al cărui şut-centrare n-a găsit ţinta. Suarez şi Neymar au căzut apoi rând pe rând în careul advers, în duel cu portarul Rulli, însă arbitrul a lăsat jocul să continue.