Vestea rea! Tenismanul Radu Albot a fost eliminat din primul tur la Australian Open

radu

Tenismenul moldovean Radu Albot n-a reușit să se califice în runda a doua la Australian Open. Tenismenul de 27 de ani a cedat într-un meci echilibrat argentinianului Carlos Berlocq în patru seturi, transmite IPN.

Berlocq, care se situează cu trei poziții mai sus în clasamentul ATP decât Albot, a câștigat două seturi la tie-break, scor final 4-6, 6-7, 7-5, 6-7. Radu Albot, locul 98 ATP, a fost admis în premieră pe tabloul principal al turneului de Mare Șlem din Australia.

Albot este singurul tenismen moldovean care a participat pe tabloul principal la toate turneele de Mare Șlem. În vara anului trecut, el a devenit și primul tenismen moldovean calificat la Jocurile Olimpice.