''U'' venea după două victorii consecutive şi a ratat-o pe a treia după un final mai slab de meci. Marţi, în celălalt meci al grupei, BK Pardubice (Cehia) a dispus cu 92-77 de Pau-Lacq-Orthez (Franţa).

Primul sfert a fost echilibrat, iar scorul era egal, 21-21, după zece minute. ''U'' a trecut la cârma jocului şi s-a desprins la 48-43 la mijlocul partidei. Echipa din Szekesfehervar a ajuns la un singur punct, 64-63, înaintea ultimului sfert al meciului. Alba Fehervar a condus cu 69-68, dar ardelenii au întors scorul după două aruncări de trei puncte, reuşite de Rasic şi Adamovic (74-69). Cu 127 de secunde înainte de final, clujenii aveau 79-74, dar apoi oaspeţii au profitat de impreciziile jucătorilor gazdă şi au trecut în avantaj, 79-82, iar pe fondul altor erori s-au impus cu 86-81.

Acest eşec poate fi sinonim pentru ''U'' cu ratarea calificării în faza superioară a competiţiei. Pe primul loc se află Alba Fehervar, cu 7 puncte, urmată de Pau-Lacq-Orthez, 6 puncte, U-BT Cluj Napoca, 6 puncte, şi BK Pardubice, 5 puncte.

La ''U'' au jucat Kyndall Dykes 13 puncte, 6 recuperări, 3 pase decisive, Maksim Pustozvonov 23 p, 4 rec, 2 pd, Ousmane Barro 8 p, 8 rec, Filip Adamovic 15 p, 4 rec, 6 pd, Tudor Gheorghe, Aurelian-George Toth 5 p, 3 rec, Teodor Jucan 1 rec, Rolland Torok 5 rec, 2 pd, Aleksandar Rasic 17 p, 3 rec, 6 pd.

Pentru Alba Fehervar au evoluat Brandon Taylor 13 p, 4 rec, 4 pd, Akos Keller 4 p, 5 rec, Winston Shepard 9 p, 7 rec, 4 pd, Luka Markovic 8 p, 1 rec, Peter Toth 3 pd, Justin Edwards 16 p, 3 rec, 3 pd, James Farr 12 p, 6 rec, Bradford Burgess 5 p, 3 rec, 1 pd, Peter Lorant 19 p, 7 rec.

Ardelenii vor juca penultimul lor meci din grupă în deplasare, cu Pau-Lacq-Orthez, pe 18 ianuarie. Ultimul meci al clujenilor este tot în deplasare, pe terenul celor de la BK Pardubice.