(VIDEO) Cupa Spaniei: Barcelona, învinsă de Bilbao în 9 oameni

Barcelona a pierdut joi, prima manșă a optimilor Cupei Spaniei, 1-2, pe terenul lui Bilbao.

Cu vedetele Neymar, Suarez și Messi care au părut încă în vacanță, oaspeții au suferit teribil în prima repriză, iar Bilbao a punctat de două ori în 3 minute: mai întâi, Aduriz a deschis scorul în urma unui contraatac superb, pentru ca apoi Inaki Williams să majoreze avantajul gazdelor.

În prelungirile primei reprize, Barcelona a cerut pe bună dreptate un penalty la Neymar, brazilianul fiind faultat clar în careu de Etxeita. Jocul a fost însă lăsat să continue, în ciuda faptului că oaspeții au protestat vehement, iar Bilbao a condus cu 2-0 la pauză.

Barcelona a marcat imediat după pauză prin Messi, care a punctat cu șansă dintr-o lovitură liberă, însă oamenii lui Luis Enrique nu au mai avut forța să egaleze, asta deși Athletic a rămas în 9 oameni, după ce Raul Garcia și Iturraspe au fost eliminați. La ultima fază a meciului, Messi a trimis în bară, iar Bilbao a reușit, în cele din urmă, să obțină victoria.

Catalanii pot însă să întoarcă rezultatul în returul de peste o săptămână.