(VIDEO) Revenire extraordinară pentru Arsenal: De la 0:3 în ultimele 20 de minute

Revenire extraordinară în etapa a 20-a din Premier League. Condusă cu 3-0 de Bournemouth până în minutul 70, Arsenal a revenit superb, egalând în prelungiri, scor 3-3.

Deplasarea de pe Dean Court nu se anunţa una uşoară pentru trupa lui Wenger, având în vedere că „cireşele” evoluează consistent, mai ales pe teren propriu. Dovadă în acest sens a fost partida cu Liverpool din decembrie, când elevii lui Eddie Howe au revenit de la 0-2 şi 1-3 pentru a învinge.

Daniels, Wilson şi Fraser au punctat pentru un 3-0 surprinzător în favoarea gazdelor, încă din minutul 58. „Tunarii” au revenit însă ajutați de genialitatea lui Giroud, care a pasat la primele 2 goluri, aducând chiar el egalitatea în prelungiri.

De notat că la revenirea oaspeţilor a contat şi eliminarea uşoară a lui Francis (minutul 82, când scorul era 3-2).

Dincolo de entuziasmul revenirii, Arsenal a pierdut puncte preţioase în lupta pentru Champions League. „Tunarii” au coborât pe 4 şi mai au doar două puncte avans faţă de Tottehnam şi United.