Fără LeBron James, odihnit după partida câştigată în weekend împotriva echipei Golden State Warriors, scor 109-108, Cleveland Cavaliers a suferit o înfrângere drastică în faţa celor de la Detroit Pistons, meci în care a fost condusă în permanenţă, în ultimul sfert chiar şi la 21 de puncte.

Cel mai bun marcator al meciului a fost un jucător al gazdelor, Tobias Harris, cu 21 de puncte, urmat de coechipierul Kentavious Caldwell-Pope şi de adversarul Kyrie Irving, ambii cu câte 18 puncte.

Scorul la sferturi între Detroit şi Cleveland a fost: 22-19, 28-25, 26-20, 30-26. În urma acestui rezultat, Cleveland Cavaliers rămâne pe primul în Conferinţa de Est, cu 22 de victorii şi şapte înfrângeri, în timp ce Detroit Pistons ocupă locul 10, cu 15 meciuri câştigate şi 18 pierdute.