(foto) Încă o victorie! Argint pentru Moldova la Campionatul Europei de Haltere

treteacova

Ecaterina Tretiacova a devenit vicecampioană europeană la junior cu 3 medalii de argint. Sportiva noastră a cucerit medalia de argint în categoria de 69 kg, a terminat prima probă smuls cu 97 kg obţinând locul II și la a doua probă aruncat cu 115 kg, de asemenea a ocupat locul II.

O altă sportivă moldoveancă, Cîlcic Ecaterina, s-a clasat pe locul V în cadrul campionatului. Sportiva a terminat prima probă smuls cu 83 (kg) ocupând locul IV iar în cea de a doua probă aruncat cu 101(kg) obţinând locul V.

Campionatul Europei de Haltere, rezervat tineretului se desfășoara în perioada 04-10 decembrie curent, în or. Eilat (Israel).