(VIDEO) Dinamo a învins Steaua, în derby-ul României

Formaţia Dinamo a învins, miercuri, pe Arena Naţională, cu scorul de 3-1 (2-1), echipa Steaua, într-un meci contând pentru etapa a XVIII-a a Ligii I.

Înaintea partidei s-a ţinut un minut de reculegere pentru victimele accidentului aviatic din Columbia, în care şi-a pierdut viaţa aproape întreaga echipă braziliană Chapecoense.

Steaua a primit un penalty după doar 8 secunde de joc, iar lovitura de pedeapsă a fost transformată de Boldrin, după câteva minute de pauză cauzate petardele aruncate în teren.

Dinamo a egalat tot din penalty, în minutul 37, Hanca transformând o lovitură de la 11 metri acordată după un fault al lui Pintilii asupra lui Busuladzic.

La pauză a fost 2:1, marcând și Nedelcearu, după o pază a aceluiași Hanca.

În repriza secundă Nemec a profitat de o gafă incredibilă în apărarea Stelei, stabilind scorul final.

În urma acestui rezultat, Steaua rămâne lider, cu 34 de puncte, la 5 în fața lui Dinamo, care a urcat pe poziția a 5-a.