Au participat la competiţie 400 de persoane din Moldova, România, Ucraina şi Franţa, concurând la probele de 1000 m, 5000 m şi 10 000 m. Campionatul a fost organizat în cinstea Zilei Naţionale a Tineretului din Republica Moldova.
Câştigătorii şi premianţii campionatului (5000 şi 10 000 m):
5000 m
Juniori (a.n. 2001-2002)
Feminin
- Locul 1 - Capmare Valeria, 23.01 min
- Locul 2 - Grigoraş Milena, 24.38 min
- Locul 3 - Corauş Valeria, 25.25 min
Masculin
- Locul 1 - Placinta Nicolai, 19.29 min
- Locul 2 - Popa Nicolai, 19.49 min
- Locul 3 - Stahorschi Alexandru, 20.09 min
Juniori (a.n. 1999-2000)
Feminin
- Locul 1 - Rotarian Natalia, 23.26 min
- Locul 2 - Şirovscaia Olga, 24.18 min
- Locul 3 - Oancea Iuliana, 24.33 min
Masculin
- Locul 1 - Sîrbu Egor, 18.30 min
- Locul 2 - Ivancenco Vladislav, 19.17 min
- Locul 3 - Creşiuc Roman, 19.33 min
10 000 m
Feminin
- Locul 1 - Tcaceva Iulia, 40.52 min
- Locul 2 - Nastas Diana, 43.45 min
- Locul 3 - Coronciuc Marian, 44.10 min
Masculin
- Locul 1 - Garbuşco Nicolai, 30.58 min
- Locul 2 - Răilean Maxim, 31.01 min
- Locul 3 - Bizniuc Mihai, 31.18 min
Juniori
Feminin
- Locul 1 - Bîrliga Maria, 47.16 min
- Locul 2 - Nebunelia Tatiana, 48.02 min
- Locul 3 - Bejenari Ina, 51.45 min
Masculin
- Locul 1 - Cebotari Tudor, 34.01 min
- Locul 2 - Stratan Dumitru, 36.29 min
- Locul 3 - Dronic Daniu, 37.08 min
Veterani (a.n. 1976-1962)
Masculin
- Locul 1 - Ţîmbalari Igor, 18.23 min
- Locul 2 - Ivancenco Oleg, 18.41 min
- Locul 3 - Granier Damien
Feminin
- Locul 1 - Bondarenco Natalia, 24.58 min
- Locul 2 - Palamarciuc Larisa, 28.16 min
- Locul 3 - Ursache Simona, 29.36 min
Veterani ( a.n. 1961 şi mai în vârstă)
Masculin
- Locul 1 - Lupuşor Ion, 22.32 min
- Locul 2 - Nicolaev Vasile, 23.51 min
- Locul 3 - Burţiev Raşid, 23.52 min
Feminin
- Locul 1 - Sagan Maria, 32.03 min
- Locul 2 - Muraşeva Maria, 35.53 min
- Locul 3 - Torodi Elena, 54.12 min
Toţi finaliştii campionatului au primit câte un breloc şi o diplomă de participare, iar câştigătorii - premii din partea sponsorilor competiţiei.
Campionatul a fost organizat pentru prima dată în anul 1999, în prima sâmbătă a lunii noiembrie. O dată cu prima ediţie, competiţiile s-au desfăşurat cu statut internaţional în cinstea Zilei Tineretului, astfel la start au ieşit nu doar atleţii din Moldova, dar şi din România, Ucraina şi Belarus. Primele competiţii au fost câştigate de sportivii moldoveni - Valeriu Vlas şi Valentin Delion, maeştri ai sportului de talie internaţională, participanţii jocurilor Olimpice în 1996, 2000 şi 2005.