Întrecerea din Australia l-a găsit pe Pol Espargaro la conducere, însă Marquez a recuperat şi avea şansa să câştige pentru a doua oară consecutiv Grand Prix-ul Australiei, dar a pierdut controlul motocicletei Honda. A profitat Cal Crutchlow care a câştigat pentru a doua oară în carieră la MotoGP.

Valentino Rossi a recuperat formidabil, după plecarea de pe locul 15 a terminat pe 2, poziţie pe care o ocupă şi la general înainte de ultimele două curse stagionale. Podiumul cursei australiene a fost completat de spaniolul Vinales cu Suzuki. Jorge Lorenzo a terminat abia pe locul 6.

La clasa Moto 3 victoria i-a revenit lui Brad Binder, câştigător deja al titlului mondial. Plecat din pole position, Binder a terminat cu un avans de aproape 6 secunde faţă de Andrea Locatelli. Podiumul a fost completat de Aron Canet.

La clasa intermediară victoria i-a revenit lui Thomas Luthi. Plecat ca şi Binder din pole position, Luthi i-a depăşit pe Morbidelli şi Cortese.