(VIDEO) CM 2018: Islanda confirmă. Victorie cu Turcia și primul loc în grupă

Pe val după victoria dramatică din meciul cu Finlanda, Islanda a făcut o primă repriză perfectă în meciul cu Turcia. Golurile au venit cu câteva minute înainte de pauză.

Bjarnason a deschis scorul cu un şut deviat: Toprak a schimbat direcţia mingii, iar Babacan nu a avut nicio şansă. În minutul 44, Finbogasson l-a executat pe portarul turc cu un voleu din marginea careului, iar scorul primei reprize a fost 2-0 pentru Islanda.

Revelaţia de la EURO 2016 a păstrat controlul meciului până la final şi are şapte puncte după primele trei meciuri disputate în grupa I, după 2-0 cu Turcia.

Tot 7 are și Croația, care s-a impus greu, scor 1:0 în deplasarea cu Finlanda, datorită unui gold marcat de Mandukic în minutul 18.

Ucraina are 5 puncte, Turcia 2, iar Finlanda și Kosovo câte unul.