Torţa aruncată de Luka Lazarevic l-a nimerit în cap şi i-a provocat răni minore portarului rus Igor Akinfeev, incident care a provocat întreruperea meciului încă din primul minut.

Partida s-a reluat după 30 minute de întrerupere. În minutul 68, meciul a fost suspendat definitiv din cauza multiplelor incidente violente din tribune şi a unei dispute între jucătorii celor două echipe.

Comisia de Etică şi Disciplină a Uniunii Europene de Fotbal (UEFA) a decis în data de 8 aprilie să ofere victoria la "masa verde" echipei Rusiei, după incidentele petrecute la Podgorica.

Pe lângă victoria cu 3-0 acordată Rusiei, comisia a sancţionat naţionala muntenegreană să dispute două partide cu porţile închise şi a amendat federaţia de la Podgorica cu suma de 50.000 de euro.