Gylfi Sigurdsson a marcat primul gol al meciului, în minutul 40, din penalty. Islandezii au rezistat eroic până spre final, când au fost "sabotaţi" din interior. Saevarsson a deviat în propria poartă în minutul 88.

S-a terminat 1-1, chiar dacă în final Islanda a ratat o mare ocazie prin veteranul de 38 de ani Eidur Gudjohnsen, la o lovitură liberă de pe linia careului de 16 metri.

După a câştigat cu Austria, scor 2-0, Ungaria este aproape de ocalificare istorică, în timp ce Islanda are nevoie de un succes cu Austria în ultimul meci pentru a mai spera.

Doar 100 de fotbalişti profesionişti sunt legitimaţi în Islanda, iar un sfert dintre ei sunt acum la EURO.

Ungurii au venit în număr mare la partida cu Islandade la Marsilia. 30.000 de suporteri s-au aflat pe Stade Velodrome pentru a fi martorii unei posibile calificări istorice.

Fanii Ungariei şi-au făcut de cap înaintea startului meciului şi au creat mari probleme forţelor de ordine. S-au bătut şi au aruncat cu torţe. Vor urma probabil sancţiuni pentru Federaţia Ungariei de Fotbal.