(VIDEO) EURO 2016: Țara Galilor învinge în duelul debutantelor, cu Slovacia

Țara Galilor s-a impus sâmbătă, la Bordeaux, cu Slovacia, într-un meci contând pentru prima etapă din Grupa B a Campionatului European de fotbal.

Galezii, cu marea vedetă Gareth Bale titular, au început mai slab meciul, dar au deschis scorul în minutul 10, dintr-o lovitură liberă executată chiar de atacantul lui Real Madrid, la care a greșit și portarul slovac Kozacik.

Susținuți din spate de un public minunat, galezii au jucat mai bine după golul marcat, dominând până la finalul primei reprize.

De la pauză slovacii au ieșit însă mai bine, iar Duda, la prima atingere de balon, a egalat în minutul 61, la capătul unei faze construite excelent de Mak.

Un alt moment de magie, de aceasta dată a lui Ramsey, care a construit pentru golul lui Robson-Kanu (81), a adus prima victorie pentru Țara Galilor la un Campionat European, chiar la meciul de debut. Acesta a fost primul meci la un turneu final și pentru slovaci.

Tot în această grupă, de la ora 22:00, la Marsilia, se vor confrunta Anglia și Rusia.