(VIDEO) Barcelona, în derută totală: O nouă înfrângere și lupta pentru titlu se reia în Primera

FC Barcelona își continuă perioada foarte proastă prin care trece. După ce au fost eliminați din Liga Campionilor, catalanii au pierdut și cu Valencia și au fost egalați pe prima poziție a clasamentului.

Duminică, pe Camp Nou, elevii lui Luis Enrique aveau mare nevoie de o victorie pentru a ieși din pasa extrem de proastă prin care trec, dar și pentru a păstra distanța față de urmăritoare.

Succesul însă nu a venit, pentru că Valencia s-a impus cu 2:1, după ce a avut și 2:0 încă de la pauză. Rakitic și-a marcat un autogol în minutul 26, iar Santi Mina în prelungiri a majorat avantajul oaspeților.

Messi a redus din handicap, marcând golul 500 al carierei. Unul trist însă, pentru că la capătul acestui meci Barcelona a rămas cu 76 de puncte, la fel de multe ca Atletico și cu unul în plus față de Real Madrid.

A fost a 3-a înfrângere consecutivă pentru Barcelona în campionat.