(VIDEO) Real Madrid și Manchester City, în semifinalele Ligii Campionilor

Real Madrid și Manchester City sunt primele două echipe care au obținut calificarea în semifinalele Ligii Campionilor, după două meciuri spectaculoase în manșa retur a sferturilor de finală.

Real Madrid a reușit o revenire spectaculoasă, pe teren propriu, în fața nemților de la Wolfsburg, de care a trecut cu 3:0, după ce în prima manșă, în Germania, madrilenii pierduseră cu 0:2.

Cristiano Ronaldo a fost eroul Madridului, marcând un hattrick, cu care a ajuns la 16 reușite în acest sezon de Champions League. În minutele 16, 17 și 77 a punctat CR7, care a desăvârșit cu o victorie un meci dominat clar de gazde.

Manchester City s-a calificat în premieră în semifinale, după ce a învins în retur, cu 1:0, pe PSG. Cetățenii făcuseră 2:2 în tur și au jucat excelent în apărare în returul de pe Etihad.

Singurul gol al meciului a fost marcat de belgianul de Bruyne (77).